A nagy kiterjedésű erdők, gyepek, szántók, mocsarak, lápok, álló- és folyóvizek számtalan fajnak biztosítanak élőhelyet. Sok védett növényfaj él errefelé, a hatalmas bükk-, tölgy- és gyertyánerdők árnyékában és a vízparti réteken. Ilyen például a csodaszép kockás liliom és a seregnyi, az orchideafélék családjába tartozó kosborfajta – utóbbi a természetfotósok kedvelt célpontja. A gombakedvelők is dúskálhatnak az erdők-mezők kínálta sok földi jóban: rengeteg vargánya-, őzláb-, róka- és galambgomba terem errefelé. Az erdők világa a nagyvadak otthona. Különösen igaz ez Muraföldére: az itt élő gímszarvasállomány világhírű, nem véletlen, hogy a térség szimbóluma lett. A nagyvadak mellett rókák, borzok, aranysakálok, mókusok rejtőznek ezen a vidéken – és ha ellátogatsz hozzánk a Murához, az itt élő közel 50 halfaj mellett vidrára, hódra, réti sasra, vagy jégmadárra is lelhetsz.
Gímszarvas
E fenséges nagyvadak a zalai erdők büszkeségei, bőgésüktől ősszel zeng az egész erdő. Ha egyszer meghallod ezt a hangot, örökké emlékezni fogsz rá. A gímszarvas az egyik legnagyobb termetű szarvasféle, amely erőteljes hangja mellett lenyűgöző agancskoronájával vívja ki az ember csodálatát.
Róka
„Fürge rókalábak, surranó kis árnyak” – ismerjük a Vuk dalából. A zalai erdők lakóját a nyári hónapokban akár kölykeivel együtt is meglesheted, ugyanis rókamama jellemzően ebben az időszakban tanítgatja kicsinyeit vadászni.
Aranysakál
Néhány évtizede újra megjelent hazánkban a nádi farkas néven is ismert aranysakál, mely a farkas és a róka rokona. Ragadozó, de ha élelemszerzésről van szó, bizony néha a lakott területek kamrái és szemeteskukái között kutat.
Réti sas
A Mura folyó érintetlen ártereinek és kiterjedt vizes élőhelyeink lenyűgöző lakója a réti sas. Ennek a gyönyörű és elegáns ragadozó madárnak egyedülálló populációja él Muraföldén. Az élőhelyvédelmi programoknak köszönhetően a madarak száma évről évre emelkedik, ma már szinte minden hosszabb vízparti kiránduláson lehet látni egy-egy példányt.
Hód
Vízitúrázz egyet a Murán, és egészen biztosan látni fogsz hódot, amint épp egy gát vagy egy torlasz építésén munkálkodik. Környezete átalakításával – melyről tavacskák vagy hátrahagyott hódvárak árulkodnak – ráadásul más állatoknak, például a vidrának, rókának és borznak is kedvezőbb életkörülményeket biztosít.